Doly a lomy

20.06.2024

Vědecký výzkum je nesmírně vzrušující záležitost, zvlášť v terénu. Přesvědčili se o tom projektoví partneři projektu Virtuální muzeum při pracovní schůzce v terénu pod taktovkou geologa Petra Mužáka.

První zastávkou byl lom ve Skalici u České Lípy, kde se těžil pískovec pro sklářské a stavební účely netradičně pod zemí. Po těžbě zbyly vytěžené prostory impozantních rozměrů, které připomínají světoznámé destinace jako je Petra nebo Grand Kaňon a přímo vyzívají k naskenování a k vytvoření trojrozměrného modelu.

Lokalita Slunečná, vrch Kozlík, skrývá zbytky starého lomu, kde se těžil čedič pro štěrk a dlažební kostky. Nesmírně zajímavá je průzkumná štola, která sloužila pro ověření zásob sloupcově odlučného čediče a při její návštěvě se ocitáme prakticky uprostřed obrovského proudu lávy, který zde před miliony let vytekl a postupně ochládal.

Sloupcovitá odlučnost čediče je velmi zřetelně viditelná v bývalém tříetážovém lomu v Klučkách, kde došlo na improvizovanou vědeckou přednášku o vzniku čedičových sloupců plnou aha-momentů.